İLK KEZ YAPACAKLAR İÇİN TAM ÖLÇÜLÜ TAM KIVAMINDA MÜKEMMEL BİR AŞURE TARİFİ

Malzemeler;
1 kg aşurelik buğday
1 su bardağı nohut
1 su bardağı kuru fasulye
1 su bardağı kuru üzüm
1 çay bardağı kuş üzümü
1 su bardağı kuru kayısı
1 su bardağı incir
100 gr fındık
100 gr çiğ fıstık
6-7 su bardağı toz şeker
12 litre sıcak su
 
Yapılışı:
1 kg aşurelik buğday (yarma) , 1su bardağı nohut ve 1 su bardağı kuru fasulye akşamdan ıslatılır.Sabah suları süzülüp yıkanır.Ayrı ayrı tencerelere alınır. Aşurelik buğdayın üstüne 5 litre sıcak su eklenir. Kuru fasulye ve nohut için de üzerini kapatacak kadar su eklenir. Ve haşlanmaya bırakılır.
 
Yaklaşık 1 saat piştikten sonra nohut ve kuru fasulye ocaktan alınır haşlama suyu süzülür, yıkanır ve aşuremizin içine birlikte katılır. Üzerine 2 litre kadar su eklenip asurelik buğday, nohut ve fasulye artik aynı tencerede pişirmeye devam edilir.Bu şekilde yarım saat piştikten sonra suyu eksildigi için 2 litre daha su eklenir.
 
Ve yaklaşık yarım saat daha pişer. Ve 1 litre su eklenir.Karanfil eklemek isteyenler acı olmaması karanfili elmaya batırıp eklenirse daha iyi olur. 15-20 dakika sonra içinden alınır ve aroması gereğinden fazla olmaz.Bu sırada Kuru meyveler ayrı ayrı kaplara alınır ve üzerine sıcak su eklenir. 2-3 dakika sonra süzülür.üzümler yani kuru üzüm ve kuş üzümü yıkanır ve suyu süzüldükten sonra aşureye eklenir.Yarım saat pişirilir.
 
Tekrar 1 litre su eklenir. Ve kuru kayısı küp küp dogranip yıkanır ve eklenir. Yaklaşık 10 dakika pişirilir. Bu sırada isterseniz portakal dilimleri ekleyebilirsiniz. Çok hoş bir aroma veriyor.Son olarak incir eklenir ve 5 dk pişirilir.Kapatmaya yakın kuru yemişler eklenir ve Tadına bakarak yaklaşık 1,5 kg şeker eklenir.Ocağın altı kapatılır. Asuremiz servise hazırdır. Üzerini istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.
 

Başa dön tuşu