Cevizli Havuç Dilimi Baklava

Malzemeler
18 adet baklavalık yufka (500 gr yaklaşım)
200 gram tereyağı
 
İçi İçin
1,5 su bardağı kadar ceviz/antep fıstığı
 
Şerbeti İçin
2,5 su bardağı su
2,5 su bardağı toz şeker
4-5 damla limon suyu
Servis İçin
Kaymak
Fıstık
 
Yapılışı
Öncelikle şerbeti için şeker ve su derin bir tencereye alınır. Kısık ateşte kaynatılır. Kaynadıktan sonra içerisine bir kaç damla limon suyu sıkılır. 10-15 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır ve daha sonra ılıması için kenara alınır.Daha sonra cevizler iri olacak şekilde robottan geçirilir. Tereyağı eritilir, hafif bir kızgınlık kokusu alana kadar kısık ateşte bekletilir.Ocak kapatılır ve altındaki yağın tortusu gelmeyecek şekilde kaseye alınır. Birkaç dakika beklendikten sonra bir kaşık yardımıyla üzerindeki köpüğü alınır.
Baklavalık yufkalar da yuvarlak borcamın tabanı boyutunda yuvarlak olacak şekilde kesilr. Toplamda 18 yuvarlak yufka ve arta kaln parçalar olacaktır.
 
Dizim aşamasında borcam yağlanır. 3 adet kesilen yuvarlak yufkaların aralarına 1 tatlı k. Yağ sürülerek üst üste dizilr. Kalan parçalardan aralara yerleştirilir ve her birinin üzerine tereyağı sürmeye özen gösterilir.Tekrar bir 3 yufka yağlanarak dizilir. Yine üzerine parçalardan koyularak yağlanır. Tekrar 3 yufka arasına tereyağı sürülerek dizilir.9 yuvarlak kat tamamlandıktn sonra ceviz eşit şekilde yayılır. Kalan 9 yuvarlak yufkalara ve arta kalan parçalara da aynı işlemler uygulanır. (en üste son 3 yufka dizilmesine özen gösterilir.En son bir bıçak yardımı ile kenarları içe doğru bastırılır. Üçgen şeklinde kesilir ve üzerine kalan tereyağı sürülür. 160 derece fırında iyice kuruyana kadar pişirilir. 1-1, 5 saat kadar.
Ilık hale geldikten sonra şerbetlenir. Afiyet olsun

Başa dön tuşu