Asla Çatlamayan Garanti Cheesecake Barlar

Malzemeler;
Tabanı için;
500 gram yulaflı bisküvi
120 gram eritilmiş tereyağı
 
Kreması için;
4 adet yumurta
1 su bardağı toz şeker
200ml sıvı krema
720 gram labne peyniri
1 paket vanilya
4 yemek kaşığı nişasta
 
Üzeri için;
1,5 su bardağı su
3 yemek kaşığı nişasta
350 gram frambuaz
6 yemek kaşığı toz şeker
1 paket vanilya
 
Hazırlanışı
Tabanı için 390 gr yulaflı bisküviyi un gibi oluncaya kadar rondodan geçirelim. Rondodan geçirdiğimiz bisküvileri derince bir kaba aktaralım.Üzerine 120 gr eritilmiş tereyağını ekleyip bisküvilerimizi güzelce karıştırarak tereyağını yedirelim tüm bisküvilerin ıslanmasını sağlayalım eğer kuru kıvamda olursa bisküvilerimiz dağılacak ve cheesecake tabanı çatlayacaktır.Tereyağı yeterli gelmezse 2 kaşık kadar süt de ekleyebilirsiniz.
24×32 boyutundaki kabımızın tabanına pişirme kağıdını yerleştirelim. Pişirme kağıdı sayesinde cheeseecakemizi kalıptan kolayca çıkarabileceğiz.Hazırladığımız bisküviyi kalıbın tabanına dökelim bir spatula yardımı ile bastırarak düzeltelim. Bende bu tarz tabanı sıkıştırmak için kullanılan bir aparat var ben bununla da bastırarak tabanının güzelce sıkışmasını sağlıyorum.
 
Cheesecake tabanımız hazır kremasını hazırlayıncaya kadar buzdolabında dinlenmeye bırakalım.Kremamız için yumurtalarımızı benmari usulü pişireceğiz, bunun için su dolu tencereye ısıya dayanıklı cam kabımızı yerleştiriyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken şey kabımızın kaynayan suya temas etmemesi.Şimdi kabımıza 4 adet yumurta ve 1 su bardağı şekeri alalım bir çırpma teli ile çırparak yaklaşık 10-15 dakika pişirelim.Yumurtalarımız beyazlayacak ve köpük köpük bir kıvam alacaktır.Pişen yumurtalarımızı uygun bir tencereye aktaralım üzerine 200ml sıvı krema, 720gr labne peyniri, 1 paket vanilya ve 4 yemek kaşığı nişastayı ekleyerek karıştıralım. Kremamızın pürüzsüz bir kıvamda olması için sürekli karıştırmaya devam edelim.Koyulaşıp pişen kremamızı ocaktan alalım ilk sıcağı çıkınca buzdolabında dinlendirdiğimiz cheesecake tabanının üzerine dökelim. Kremayı yayıp üstünü düzeltelim.
 
Cheesecakemizin üzerinin çatlamaması için streç film ile üzerini kapatalım ve soğumaya bırakalım.Üzerinin sosu için tencereye 1,5 su bardağı su 3 yemek kaşığı nişasta ekleyip karıştıralım.Üzerine 350 gr frambuaz ve 6 yemek kaşığı şekeri ekleyip karıştırarak pişirelim.Koyulaşıp kıvam alan sosumuza son olarak 1 paket vanilya da ekleyip karıştıralım. Frambuaz sosumuz hazır.Dinlendirdiğimiz cheesecake’in üzerindeki streç filmi açalım ve hazırladığımız sosu dökelim.Güzelce yayıp üstünü düzeltelim.Cheesecakemizi 1 gece buzdolabında dinlenmeye bırakalım.Dinlenen cheesecakemizi dilimlemek için pişirme kağıdının kenarlarından tutarak kolayca kalıptan çıkalım.Ben porsiyonluk kare şeklinde dilimleyeceğim bu yüzden kenarlarının düz olması için bıçakla düzgünleştireceğim, siz dilerseniz bu aşamayı atlayabilirsiniz.

Başa dön tuşu