10 DAKİKANIZI ALACAK LOKUM GİBİ İRMİK TATLISI

Malzemeler
Muhallebisi İçin;
2 su bardağı toz şeker
1 su bardağı irmik
3 yemek kaşığı kakao
1 litre süt
1 paket vanilya
 
Dışı İçin;
Hindistan cevizi
Toz Antep fıstığı
 
Hazırlanışı
Muhallebimiz için tencereye 1 su bardağı toz şeker, 1 su bardağı irmik, 3 yemek kaşığı kakao ve 1 litre sütü alalım. Malzemelerimizi pürüzsüz kıvam alıncaya kadar tel çırpıcı ile iyice karıştıralım.Tencereyi ocağa alalım ve orta ateşte muhallebimiz koyulaşıp göz göz oluncaya kadar sürekli karıştırarak pişirelim. Burada eklemek istiyorum, ocağı yüksek ateşte açmamaya ve muhallebiyi sürekli karıştırmaya özen gösterin. Aksi halde muhallebiniz tencerenin tabanına yapışıp tencerenin dibi tutabilir.Kıvamı koyulaşıp göz göz olunca muhallebimizi ocaktan alalım.İçerisine 1 paket vanilya ilave edip tel çırpıcı ile karıştıralım.
 
Muhallebimiz hazır şimdi suyla Islattığımız 22×22 santim küçük boy kare borcama dökelim. Spatula ile muhallebiyi yayarak üzerini düzeltelim. Bu şekilde kullanacağımız kalıbımızı su ile ıslattığımızda tatlımız kalıptan çok kolay bir şekilde çıkarmış olacağız.Tatlımızı oda sıcaklığına gelene kadar bekletelim ve daha sonra üzerini streç film ile kapatalım.Ardından buzdolabına kaldırarak en az 2- 3 saat dinlendirelim.Dinlenen tatlımızı dolaptan alalım. Tatlımızın kolay çıkması için kenar kısımlarından hafifçe elimizi oynatalım ve tatlımızı uygun bir servis tabağına ters çevirerek çıkartalım. Gördüğünüz gibi tatlımız kalıptan çok kolay bir şekilde çıktı.Daha sonra tatlımızı önce boylamasına dörde ardından enlemesine dörde keserek toplamda 16 eşit parçaya bölelim. Ben 16 eşit parçaya kestim, fakat siz daha küçük keserek daha fazla porsiyonluk tatlılar hazırlayabilirsiniz.
 
Bakın hemen göstermek istiyorum. Elinize aldığınızda bile yumuşacık dokusunu hissedebiliyorsunuz. Şimdi hemen tatlımızı süslemeye geçebiliriz.Kestiğimiz parçaların her tarafını Hindistan cevizine veya Antep fıstığını bulayalım. Ben 8 adet tatlıyı Hindistan cevizine 8 adet tatlıyı ise Antep fıstığını bulayım. Fakat bu kısım tamamen sizin zevkinize kalmış hatta çekilmiş fındığı, cevize veya eritilmiş çikolata ile de süsleyebilirsiniz tercih sizin.10 dakikada hazırlayabileceğiniz porsiyonluk tatlılarımız servise hazır. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Başa dön tuşu