Tencerede Tavuk Tandır Tarifi

Bugün sizlerle yapımı çok pratik fırın olmayan bir fırın kullanmak istemeyenler için tandırda pişmiş gibi tavuk tarifim var. Dilerseniz hemen yapımına başlayalım. Öncelikle genişçe bir kabın içerisine sosunu hazırlamakla başlıyorum.

MALZEMELER:
9 Adet tavuk baget
1 Çay kaşığı pul biber
1 Çay kaşığı karabiber
1 Çay kaşığı kimyon
1 Çay kaşığı kekik
1 Çay kaşığı kırmızı toz biber
2 Diş sarımsak
1 Yemek kaşığı yoğurt
Çeyrek çay bardağı sıvıyağ
1 Tatlı kaşığı tuz

Tencerede Tavuk Tandır Tarifinin Hazırlanışı:
Kabın içerisine çeyrek çay bardağı sıvıyağ, bir yemek kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı tuz, bir çay kaşığı pulbiber, bir çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı kekik, bir çay kaşığı kırmızı toz biber. ekliyorum.
iki büyük diş de sarımsak koyuyorum,küçük küçük doğradım. Siz isterseniz içerisine rendeleyebilirsiniz malzemelerimiz sadece bunlar tamamını güzelce karıştırıp kenara alıyorum.

Toplamda 9 adet tavuk bagetim var.Üzerlerini rahatça pişmesi ve sosun içine çekmesi için ikişer çizgi atıyorum ve direk sosun içerisine alıyorum.Tüm paketlerimizi kestikten sonra artık spatulayla çıkarıp içerisindeki sosuyla tavuğu iyice harmanlıyorum kestiğimiz yerleri dokunalım ki tuzu, baharatı her tarafından güzelce yedirelim tavuk bagetlerin harmanladım. Artık tencere yerleştirme zamanı geldi. Genişçe bir tencere kullanıyorum.İçerisine yağlı kağıt yerleştiriyorum yağlı kağıdımı hiç kesmedim olduğu gibi kullanıyorum. Tencerenin içerisinde güzelce düzelttikten sonra içerisine tavuk paketlerimi yerleştiriyorum kabın içerisinde kalan sosun tamamını da ekliyorum ve yağlı kağıdım artık kapatıyorum.

Üzerindeki yağlı kağıdın etrafını güzelce kapattıktan sonra üzerine bir kat daha yağlı kağıt serip düzeltiyorum.
Ikinci yağlı kağıdı mı alt taraflara geçiriyorum. Sosun kaynarken akmasın artık tavuğumuz ocağa gitmeye hazır. Üzerini kapatıyorum ve ocağa alıyorum.Ocağa aldıktan sonra altını yakıyoruz.Şuan yüksek ateşte ellediğim zaman cızır ediyor. Cızırdamaya başladığı zaman suyunu bırakması için altını kısıyorum üzerini kapatıyorum ve 25 dakika boyunca kısık ateşte pişmesini bekliyorum. Tablomuz 25 dakika pişti. yağlı kağıdı açıyorum ve tavukları ters düz edeceğim. Alta gelen kısımlarını tembelleştiği için üste alacağım ve alt tarafında tekrardan pişmesini sağlayacağım.

Hepsinin üstte kalan kısımlarını alta gelecek şekilde ters çeviriyorum.Tavuk bagetlerin hepsini ters düz ettikten sonra üzerindeki yağlı kağıtlara da tekrardan güzelce kapatıyorum ve kapağını kapatıp ocağa alıyoruz. Kısık ateşte 20 dakika pişiriyoruz.Çok pratik bir şekilde lokum gibi tavuklar oluyor. Üzerini açıyorum ve soğumaya bırakıyoruz.

Tencerede tavuk artık hazır. İçerisinde kullandığımız baharatlar çok yakışıyor. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Eğer fırın kullanmak istemiyorsanız bu çok pratik oluyor.Afiyet olsun.

Tencerede Tavuk Tandır Tarifinin Yapılış Videosu:

Diğer Tariflerimiz İçin Tıklayınız

 

Başa dön tuşu