Kereviz Yemeği Tarifi

 

Kereviz Yemeği Tarifi İçin Malzemeler:

 • 1 kereviz 450 gram
 • yarım çay bardağı haşlanmış nohut 50 gram
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 1 orta boy havuç
 • 1 orta boy patates
 • 1 küçük portakal
 • 1 yemek kaşığı biber salçası veya domates salçası 20 gram
 • 5-6 yemek kaşığı zeytinyağı veya bitkisel yağ 50 ml
 • 3 su bardağı su 600 ml
 • yarım çay kaşığı karabiber 1 gram
 • 1 çay kaşığı pul biber 2 gram
 • yeteri kadar tuz

Kereviz Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle kabın içerisinde 1 litre kadar normal su aldım ve yarım limonun suyunu sıkıyorum.Kaşıkla karıştırıp kenara aldım.Kereviz çabuk karardığı için limonlu su hazırladım, içerisinde rengi değişmeyecek.
 2. Kabuklarını tamamen soyduktan sonra küpler halinde doğruyoruz.Ne küçük, ne büyük orta büyüklükte doğrayalım.Kereviz de doğradıktan sonra limonlu suyun içerisine alıyorum ve 1 kenarda bekletiyorum.
 3. Kararmaması için bu esnada diğer malzemeleri de doğrayacam.
 4. Kerevizin saplarını atmıyoruz. Güzelce yıkadım. Bunları da yemeğin içerisinde kullanacağız. Orta kalınlıkta doğruyorum.
 5. Orta boy 1 tane havucun kabuklarını soyun ve küçük küpler halinde doğradım.1 tane orta boy kuru soğanı da yemeklik doğradım.
 6. Yarım çay bardağı haşlanmış nohut kullanıyorum. 1 çay bardağı olarak da kullanabilirsiniz.
 7. 1 küçük portakalın suyunu kullanacağız.Kerevizide doğradığımız büyüklükte doğrayalım küpler halinde.
 8. Şimdi tencerenin içerisinde 5-6 yemek kaşığı kadar zeytinyağı aldım. Ya ısınmaya başladıktan sonra kuru soğanı alıyorum ve yumuşayıncaya dek sote diyorum.
 9. Salçayı da güzelce kavurduktan sonra kerevizin suyunu süzdüm ve içerisine ilave ediyorum. Bunu da 1 dakika boyunca kavurun yorum.
 10. 1 dakika kavurduktan sonra küçük küpler halinde doğradığınız havucu ekledim ve kereviz ile birlikte. Yine kavurmaya devam ediyorum. Yaklaşık 1 dakika kadar.
 11. Kereviz ve havucu kavurduktan sonra önceden doğradığımız kereviz saplarını ekliyorum. Yeşil kısımları bu içerisinde ayrı 1 lezzet katıyor.
 12. Yarım çay kaşığı karabiber 1 çay kaşığı pul biber ekledim. Tekrar karıştırıyorum. Baharatı damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Güzelce karıştırdıktan sonra içerisine 3 su bardağı normal su ilave ediyorum.
 13. Suyu kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağını kapattım ve kısık ateşte kerevizler hafif yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz.
 14. Şimdi patatesleri ekliyorum. Ve portakalın suyunu sıktım, yarım çay bardağı geldi, 1 küçük portakal. Portakal suyunu da ekledikten sonra tekrar hepsini 1 karıştırdım.Yeteri kadar tuz serptim. Ben kaya tuzu kullandım.
 15. Karıştırdıktan sonra yine tencerenin kapağını kapatıyorum ve kısık ateşte.Patatesler yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz.
 16. Yine kaşıkla patatesi alın, kontrol edin, çatal batırın. Çatalı rahatlıkla batıyorsa tamam demektir. Ve en son içerisine yarım çay bardağı, haşlanmış nohut ilave ediyorum isterseniz 1 çay bardağı kullanabilirsiniz.
 17. Malzemelerin hepsi bu kadar şimdi ocağın altını kapatın.

Başa dön tuşu