Zebralı Kek Tarifi

Malzemeler
2,5 bardak un
1 bardak sıvı yağ
1 bardak gazoz
1 bardak pudra şekeri
5 adet yumurta
2 yemek kaşığı kakao
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
 
Yapılışı
Şeker yumurtaların içinde iyice eriyene kadar çırpılır. Ayrı bir kasede un, kabartma tozu ile karıştırılır. Şeker ve yumurta karışımının içine yavaş yavaş diğer malzemeler (kabartma tozu, un, sıvı yağ, gazoz) eklenir. Önce her bir malzemenin çeyreği ekleyip iyice karıştırılır, ardından diğer çeyreğini eklenip karıştırmaya devam etmelisiniz. Yani yavaş yavaş her malzemeyi kek hamuruna yedirmelisiniz. Ardından vanilyayı da eklenir.
 
Hazırladığınız kek hamuru iki ayrı kaseye eşit miktarda bölünür. Bir tanesine ekstradan 2 yemek kaşığı un, diğerine ise 2 yemek kaşığı kakao eklenip yine karıştırılır. Böylece bir beyaz, bir de kahverengi kek hamurumuz olmuş olur. 2-3 yemek kaşığı beyaz hamurla bir yuvarlak oluşturulur. Ardından 2-3 yemek kaşığı kakaolu hamurla üzerine bir daire yapılır.
 
Hemen üzerine 2-3 yemek kaşığı beyaz hamurla bir daire daha oluşturulur. Hamurlar bitene kadar bu işleme devam edilr. Ne kadar özenli yaparsanız, çizgiler o kadar düzgün olacaktır. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 50 dakika pişirilir. 50 dakikanın sonunda bir kürdan batırıp kekin yapışıp yapışmadığına bakılır. Eğer yapışıyorsa 5 dakika daha pişirilir. Piştikten sonra fırından çıkarılır ve soğumaya bırakılır. Afiyet olsun.

Başa dön tuşu