Parmak Yedirten Lezzetli Ana Yemek

Malzemeler
1000 gr orta yağlı kıyma
2 orta boy soğan
2 diş sarımsak
2 yeşil biber
1 kırmızı biber
1 demet maydanoz
yarım çay bardağı sıvı yağ
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kırımızı toz biber
1 çay kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı tuz
 
Sosu için;
1 tatlı kaşığı salça
2 yemek kaşığı sıvıyağ
yarım su bardağı su
yarım çay kaşığı tuz
 
Bugün nefis bir yemek tarifimiz var hazırlaması çok pratik olan bu lezzetli yemeği mutlaka denemelisiniz hemen tarifimize geçelim. Öncelikle içeri temizlenmiş bir adet kırmızı kapya biber iki adet yeşilbiber iki adet soğan iki diş sarımsak veya yarım demet maydanoz bir robottan geçirilir.Yedi yüz elli gram orta yağlı kıyma bir kaba alınır ve hazırlanan karışım eklenir. Bir çay kaşığı kimyon bir çay kaşığı karabiber bir tatlı kaşığı tuz bir çay kaşığı kırmızı toz biber ve yarım çay bardağı sıvıyağ yaklaşık on dakika iyice yoğrulur.
 
Kıyma sebzelerle iyice harmanlandıktan sonra on dakika dinlendirilir.Bir fırın tepsisi bir tatlı kaşığı tereyağıyla iyice yağlanır. Bir tatlı kaşığı da salça her yerine sürülür. Hazırlanan kıyma elle bastırılarak tepsiye yerleştirilir.
 
Dilimlenerek üzerine domates biber ve arpacık soğan yada normal şu an dizidir.Nefis yemeğimizin sosu için bir tatlı kaşığı salça yarım çay kaşığı tuz ve iki yemek kaşığı sıvıyağ yarım subardağı su ile karıştırılır ve tepsiye dökülür.Yüz seksen derece fırında yaklaşık otuz beş kırk dakika pişirilir nefis tepsi kebabımız pirinç pilavı yada bulgur pilavı ile servis edilir.

Başa dön tuşu